
Nichicon
Product No:
UPW1E331MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.3971
3.971
50
0.30001
15.0005
100
0.26125
26.125
500
0.193534
96.767
1000
0.164512
164.512
2500
0.154831
387.0775
5000
0.14516
725.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 90 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 494 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 760 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |