UPW1E332MHD6
Nichicon
Product No:
UPW1E332MHD6
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Ratings -
Impedance 20 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.329 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.74 A @ 100 kHz