
Nichicon
Product No:
UPW1E4R7MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.1995
1.995
50
0.13319
6.6595
100
0.11324
11.324
500
0.079914
39.957
1000
0.06992
69.92
2500
0.066595
166.4875
5000
0.061598
307.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 600 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 54 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 180 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |