
Nichicon
Product No:
UPW1E561MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.6213
6.213
50
0.51604
25.802
100
0.444315
44.4315
500
0.343976
171.988
1000
0.29621
296.21
2500
0.277096
692.74
5000
0.26277
1313.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 52 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 915 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |