UPW1H100MDD6
Nichicon
Product No:
UPW1H100MDD6
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 2.5 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 27 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 100 kHz