UPW1H102MHH
Nichicon
Product No:
UPW1H102MHH
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 34 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.676 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.235 A @ 10 kHz