UPW1H121MPH6
Nichicon
Product No:
UPW1H121MPH6
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 162 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 403 mA @ 120 Hz