UPW1H181MPH
Nichicon
Product No:
UPW1H181MPH
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 559 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 860 mA @ 100 kHz