
Nichicon
Product No:
UPW1H3R3MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.266
0.266
10
0.1824
1.824
50
0.1216
6.08
100
0.103265
10.3265
500
0.072903
36.4515
1000
0.063792
63.792
2500
0.060752
151.88
5000
0.056202
281.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 2.6 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 19.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 65 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |