UPW1H4R7MDH
Nichicon
Product No:
UPW1H4R7MDH
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 2.3 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 27 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 100 kHz