
Nichicon
Product No:
UPW1J102MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8715
1.8715
10
1.4782
14.782
50
1.28136
64.068
100
1.10884
110.884
500
0.837805
418.9025
1000
0.739233
739.233
2500
0.689947
1724.8675
5000
0.665314
3326.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 43 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.078 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.77 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |