UPW1J151MPH
Nichicon
Product No:
UPW1J151MPH
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Ratings -
Impedance 194 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 429 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 660 mA @ 100 kHz