UPW1J180MDD1TA
Nichicon
Product No:
UPW1J180MDD1TA
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
Series UPW
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 1.3 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 18 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 100 kHz