
Nichicon
Product No:
UPW1J181MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9975
0.9975
10
0.76095
7.6095
50
0.63175
31.5875
100
0.544065
54.4065
500
0.421192
210.596
1000
0.3627
362.7
2500
0.339302
848.255
5000
0.321746
1608.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 150 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 663 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.02 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |