UPW1J181MHH6
Nichicon
Product No:
UPW1J181MHH6
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Ratings -
Impedance 150 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 663 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.02 A @ 100 kHz