UPW1J220MED
Nichicon
Product No:
UPW1J220MED
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7485
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 710 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz