
Nichicon
Product No:
UPW1J271MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.78185
7.8185
50
0.64942
32.471
100
0.559265
55.9265
500
0.43301
216.505
1000
0.372866
372.866
2500
0.348812
872.03
5000
0.330771
1653.855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 90 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 916.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.41 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |