UPW1J331MHD
Nichicon
Product No:
UPW1J331MHD
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4647
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 85 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 838.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.29 A @ 100 kHz