
Nichicon
Product No:
UPW1J391MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.87305
8.7305
50
0.75696
37.848
100
0.655025
65.5025
500
0.494912
247.456
1000
0.436686
436.686
2500
0.407578
1018.945
5000
0.393015
1965.075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 70 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.29 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.72 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |