
Nichicon
Product No:
UPW1J470MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.323
3.23
50
0.24396
12.198
100
0.21242
21.242
500
0.157358
78.679
1000
0.13375
133.75
2500
0.125884
314.71
5000
0.118018
590.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 342 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 121.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 405 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |