
Nichicon
Product No:
UPW1J681MHD3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.0754
10.754
50
0.93233
46.6165
100
0.80693
80.693
500
0.609653
304.8265
1000
0.537928
537.928
2500
0.502075
1255.1875
5000
0.484139
2420.695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 55 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.718 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.29 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |