UPW1J681MHH3
Nichicon
Product No:
UPW1J681MHH3
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Ratings -
Impedance 55 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.718 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.29 A @ 100 kHz