
Nichicon
Product No:
UPW1J821MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.052
2.052
10
1.6625
16.625
50
1.45065
72.5325
100
1.269295
126.9295
500
0.967062
483.531
1000
0.846174
846.174
2500
0.815955
2039.8875
5000
0.785736
3928.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 43 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.003 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.67 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |