UPW1J821MHH6
Nichicon
Product No:
UPW1J821MHH6
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 43 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.943 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.59 A @ 100 kHz