
Nichicon
Product No:
UPW1V122MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5675
1.5675
10
1.2407
12.407
50
1.07521
53.7605
100
0.93043
93.043
500
0.702962
351.481
1000
0.620264
620.264
2500
0.57892
1447.3
5000
0.558239
2791.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.964 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.31 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |