
Nichicon
Product No:
UPW1V182MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8145
1.8145
10
1.4687
14.687
50
1.28212
64.106
100
1.121855
112.1855
500
0.854734
427.367
1000
0.747888
747.888
2500
0.721174
1802.935
5000
0.694469
3472.345
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 28 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.117 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.49 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |