
Nichicon
Product No:
UPW1V222MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3275
2.3275
10
1.881
18.81
50
1.64141
82.0705
100
1.43621
143.621
500
1.094248
547.124
1000
0.957458
957.458
2500
0.923267
2308.1675
5000
0.889067
4445.335
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 20 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.329 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.74 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |