
Nichicon
Product No:
UPW1V270MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.2033
2.033
50
0.13585
6.7925
100
0.115425
11.5425
500
0.081491
40.7455
1000
0.071307
71.307
2500
0.067916
169.79
5000
0.062824
314.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 600 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 27 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 54 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 180 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |