
Nichicon
Product No:
UPW1V331MPD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.61845
6.1845
50
0.49457
24.7285
100
0.42389
42.389
500
0.33554
167.77
1000
0.282568
282.568
2500
0.264908
662.27
5000
0.247247
1236.235
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 65 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 646.75 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 995 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |