UPW1V332MHH
Nichicon
Product No:
UPW1V332MHH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 15 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.128 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.68 A @ 100 kHz