
Nichicon
Product No:
UPW1V391MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.6536
6.536
50
0.52326
26.163
100
0.4484
44.84
500
0.355015
177.5075
1000
0.298956
298.956
2500
0.280269
700.6725
5000
0.261582
1307.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 52 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 915 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |