UPW1V391MPH
Nichicon
Product No:
UPW1V391MPH
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Ratings -
Impedance 52 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 915 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.22 A @ 100 kHz