
Nichicon
Product No:
UPW1V561MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9975
0.9975
10
0.76
7.6
50
0.63118
31.559
100
0.54359
54.359
500
0.420831
210.4155
1000
0.362387
362.387
2500
0.338998
847.495
5000
0.32147
1607.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 45 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.08 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.44 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |