
Nichicon
Product No:
UPW1V681MPD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.798
7.98
50
0.69198
34.599
100
0.598785
59.8785
500
0.452409
226.2045
1000
0.39918
399.18
2500
0.372571
931.4275
5000
0.359262
1796.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 35 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.361 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.815 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |