UPW1V6R8MDH
Nichicon
Product No:
UPW1V6R8MDH
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Ratings -
Impedance 2 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 19.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 65 mA @ 100 kHz