
Nichicon
Product No:
UPW2A101MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.988
0.988
10
0.7771
7.771
50
0.67336
33.668
100
0.58273
58.273
500
0.440306
220.153
1000
0.388502
388.502
2500
0.362606
906.515
5000
0.349657
1748.285
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 180 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 377 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 580 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |