UPW2A150MPH
Nichicon
Product No:
UPW2A150MPH
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 830 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz