
Nichicon
Product No:
UPW2A151MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.8151
8.151
50
0.70623
35.3115
100
0.611135
61.1135
500
0.461738
230.869
1000
0.407417
407.417
2500
0.380247
950.6175
5000
0.366672
1833.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 130 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 461.5 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |