UPW2A180MDD
Nichicon
Product No:
UPW2A180MDD
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 18 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C