UPW2A181MHH
Nichicon
Product No:
UPW2A181MHH
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 513.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 790 mA @ 100 kHz