
Nichicon
Product No:
UPW2A220MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.4522
4.522
50
0.34162
17.081
100
0.29754
29.754
500
0.220381
110.1905
1000
0.187321
187.321
2500
0.176301
440.7525
5000
0.165281
826.405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 680 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 69 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 230 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |