
Nichicon
Product No:
UPW2A221MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2255
1.2255
10
0.969
9.69
50
0.83999
41.9995
100
0.726845
72.6845
500
0.549176
274.588
1000
0.484566
484.566
2500
0.452257
1130.6425
5000
0.436107
2180.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 100 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 578.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 890 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |