UPW2A221MHD
Nichicon
Product No:
UPW2A221MHD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2431
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 100 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 578.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 890 mA @ 100 kHz