UPW2A221MHH6
Nichicon
Product No:
UPW2A221MHH6
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 110 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 552.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz