UPW2A330MPD
Nichicon
Product No:
UPW2A330MPD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 460 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 96 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 320 mA @ 100 kHz