UPW2A391MHD1TN
Nichicon
Product No:
UPW2A391MHD1TN
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Series UPW
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 83 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 945 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.26 A @ 100 kHz