UPW2A471MHD
Nichicon
Product No:
UPW2A471MHD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 26257
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 76 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 982.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.31 A @ 100 kHz