
Nichicon
Product No:
UPW2A471MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2515
2.2515
10
1.824
18.24
50
1.59201
79.6005
100
1.39308
139.308
500
1.061397
530.6985
1000
0.92871
928.71
2500
0.895546
2238.865
5000
0.862382
4311.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 76 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 982.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.31 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |