UPW2A4R7MDD1TA
Nichicon
Product No:
UPW2A4R7MDD1TA
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Series UPW
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 4.6 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 22.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 74 mA @ 100 kHz