UPW2A681MHD
Nichicon
Product No:
UPW2A681MHD
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 64 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.058 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.41 A @ 100 kHz