UPW2A6R8MDH
Nichicon
Product No:
UPW2A6R8MDH
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Impedance 3.5 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 28.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 95 mA @ 100 kHz