UPW2C101MHD
Nichicon
Product No:
UPW2C101MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 330 mA @ 120 Hz